Dodaj produkty podając kody
QUICKCONNECT HAGER: JAK OPANOWAĆ APARATURĘ MODUŁOWĄ W KILKA PROSTYCH KROKÓW- PORADNIK, KTÓRY MUSISZ ZNAĆ
Warto prześledzić istotne etapy budowania systemu elektrycznego i krok po kroku dowiedzieć się, jak działa system QuickConnect oraz co wchodzi w jego skład. Zapraszamy do naszego poradnika obsługi serii QC. Mam nadzieję, że ten artykuł rozwieje wiele wątpliwości i pomoże w podjęciu decyzji o zakupie produktów z tej serii.
Aparatura modułowa QuickConnect firmy Hager oferuje: wyłączniki różnicowoprądowe z członem nadprądowym, wyłączniki nadprądowe, modułowe rozłączniki izolacyjneoraz szyny fazowe pionowe i poziome. Moduły z tej serii wyposażono w rozwiązania ułatwiające zarówno montaż, jak i demontaż.
Budowa modułów
• Zaciski wyjściowe- znajdujące się na górze modułów, są zintegrowane z całym systemem QuickConnect. Wyposażone w specjalne zaczepy wykorzystujące sprężyny, które zastępują tradycyjne śruby. Zaciski można łatwo otworzyć za pomocą wkrętaka płaskiego o rozmiarze 0,4x2,5x75.
• Punkty kontrolne- umożliwiają sprawdzenie napięcia w module.
• Zatrzask QuickSnap- znajdujący się z tyłu modułu, ułatwia demontaż każdego elementu.
• Pola opisowe- ułatwiają oznaczanie elementów w rozdzielnicy, posiadają przezroczyste klapki, dzięki którym opisy są chronione i czytelne.
• Złącza BiConnect- na dole modułu znajdują się złącza BiConnect. Tylne złącze chroni przed błędnym podłączeniem przewodu, natomiast przednie łączy się z szyną fazową za pomocą systemu wtykowego QuickConnect.
Zasady techniczne dotyczące instalacji serii QuickConnect
Pracę warto zacząć od zapoznania się z dokumentacją techniczną, dostępną w oprogramowaniu Hagercat lub aplikacji Hager Ready. Moduły należy rozpakować i rozmieścić na szynach DIN, warto je pogrupować, aby zaoszczędzić czas. Przewody zasilające podłączamy w tradycyjny sposób. W skład systemu QC wchodzi bogata gama pionowych i poziomych szyn łączeniowych. Montaż należy rozpocząć od zamocowania szyn pionowych – są to szyny boczne, które mocuje się do zacisków klatkowych BiConnect; do tych zacisków można także przymocować dodatkowy przewód. Następnie należy podłączyć poziomą szynę fazową, wciskając ją bez użycia narzędzi. Nie wymaga to dokręcania śrub. Zaleca się stosowanie oryginalnych szyn łączeniowych firmy Hager, które posiadają charakterystyczne oznaczenie w postaci litery "Q". Dzięki temu unikniemy uszkodzeń zacisków i innych problemów związanych z nieprawidłowym połączeniem elektrycznym.
Podczas łączenia obwodów odbiorczych możliwe jest użycie sztywnych jak i elastycznych przewodów. Muszą mieć one przekrój od 1,5 do 4 mm kwadratowych. Należy odizolować przewód o długości około 12 mm. Wzór prawidłowego odizolowania przewodu znajdziemy z boku modułu QC. Zacisk sprężynowy może połączyć tylko dwa przewody do jednego bieguna w tym samym czasie. Podłączając przewód używamy wkrętaka 2,5 mm. Należy włożyć go do zacisku QuickConnect. Przewód jest dobrze zamocowany i nie istnieje możliwość poluzowania go. Gdy zachodzi potrzeba wyjęcia przewodu, należy wsunąć płaski wkrętak 2,5 mm do szczeliny modułu lub nacisnąć szary przycisk zwalniający.
System QuickConnect jest kompatybilny z innymi urządzeniami śrubowymi firmy Hager i w pełni z nimi zgodny. Aby upewnić się, że połączenia są bezpieczne i prawidłowo zamontowane, można użyć sondy pomiarowej, którą umieszczamy w punktach pomiarowych. Nie istnieje zagrożenie porażeniem prądowym. W celu wyjęcia szyny fazowej wystarczy podważyć ją wkrętakiem płaskim – jest to szybkie i wygodne rozwiązanie. Podczas demontażu urządzeń modułowych nie trzeba usuwać sąsiadujących elementów – wystarczy wypiąć dany moduł za pomocą wkrętaka. Aby usunąć moduł, należy odłączyć obwód wyjściowy, zwolnić aparat z zacisku QuickSnap i zdjąć go z szyny.
Dzięki zaawansowanej technologii system QuickConnect nie wymaga dokręcania zacisków, co sprawia, że instalacja jest niemal bezobsługowa, zwiększając komfort i bezpieczeństwo użytkownika.
Warto również wspomnieć o urządzeniach zabezpieczających, stosowanych z techniką łączeniową QuickConnect:
• Rozłącznik izolacyjny- to moduł gwarantujący łatwe i szybkie, ale przede wszystkim bezpieczne zasilanie. Montuje się go bezpośrednio na szynach fazowych.
• Wyłącznik różnicowoprądowy z członem nadprądowym- jest kombinacją złożoną z pojedynczych wyłączników nadprądowych oraz różnicowoprądowych. W technologii QC można go zastąpić zestawami, które oszczędzają miejsce w rozdzielnicy.
• Wyłączniki nadprądowe kontra wyłączniki MCB- to systemy zabezpieczeń przetężeniowych. Chronią one instalację, jak również są zabezpieczeniem przeciwpożarowym.
• Szyny fazowe- dzięki nim można w szybki i prosty sposób montować i łączyć urządzenia modułowe. Dzięki nim nie ma możliwości uszkodzenia izolacji. System zabudowy posiada szyny pionowe i poziome. Daje to możliwość zbudowania funkcjonalnych zestawów z nowoczesnymi wyłącznikami różnicowoprądowymi RCCB i RCBO, a także wyłącznikami nadprądowymi MCB. Można stworzyć wiele kombinacji szyn poziomych i pionowych. Dzięki temu można dopasować instalację do potrzeb użytkownika.
• Rozdzielnica Volta- gwarantuje najlepszą jakość i wygodę. Dzięki niej instalacja jest przestrzenna, co umożliwia szybki montaż elementów. Przestrzenie boczne przeznaczone są na oprzewodowanie, zaś zaciski QuickConnect łączą pozostałe elementy instalacji. Wspornik zacisków oszczędza wiele miejsca w górnej partii rozdzielnicy. Ułatwia to montaż i okablowanie aparatury zabezpieczającej.
Zalety technologii QC
- Technologia QC umożliwia łatwą i szybką instalację urządzeń w rozdzielnicy. Dzięki aplikacji Hager Ready lub oprogramowaniu Hagercad użytkownik może zapoznać się z systemem QuickConnect i bezproblemowo przystąpić do pracy.
- Przewody odbiorcze i zasilanie można podłączyć w wygodny i szybki sposób.
- System gwarantuje bezpieczeństwo, wyklucza ryzyko porażenia prądowego i jest bezobsługowy.
- System sprężynowy nie wymaga regulacji.
- Instalacja nie wymaga użycia wielu narzędzi – wystarczy ściągacz izolacji i wkrętak płaski 2,5 mm.
- Szyny poziome montuje się poprzez wciskanie ich w moduły, bez konieczności przykręcania.
- Aparaturę modułową można łączyć – do szyn łączeniowych pasują zarówno standardowe aparaty, jak i nowoczesna seria QC; są one kompatybilne.
- System QC oszczędza przestrzeń w rozdzielnicy.
- Pola opisowe zabezpieczone przezroczystą klapką zapewniają przejrzystość i wygodę użytkowania, a także pomagają specjalistom w szybkim rozeznaniu się w systemie elektrycznym, co ułatwia naprawy.
- Skrócony czas instalacji.
- Wysoki poziom bezpieczeństwa.
- Wygoda użytkowania.
- Estetyczne wykonanie instalacji.
Firma Hager, projektując serię QuickConnect, starannie przemyślała projekt i zastosowała praktyczne rozwiązania ułatwiające oraz przyspieszające montaż. Do tej pory nie odnotowano żadnych zastrzeżeń wobec serii QuickConnect.
Choć ludzie często przyzwyczajają się do tradycyjnych rozwiązań, nowoczesne i ulepszone urządzenia dają nam możliwość rozwoju oraz poszerzania perspektywy, co wpływa na dalszy progres i ulepszanie istniejących technologii. QC to krok w przyszłość, spełniający potrzeby klientów. Jest to wygoda i precyzja, która pozwala instalatorom na komfortową pracę oraz szybkie realizowanie projektów, co przekłada się na efektywność i profesjonalizm działania. Klienci mogą cieszyć się bezpieczną instalacją przez długie lata. Warto więc sięgnąć po nową serię produktów QuickConnect i cieszyć się z efektów pracy. Zapraszamy do odwiedzenia naszej hurtowni internetowej i wypróbowania tej innowacji na miarę naszych czasów.