ELEMENTY APARATURY ELEKTRYCZNEJ - APARATURA MODUŁOWA

Aparatura modułowa jest istotną częścią funkcjonowania instalacji elektrycznej. Zapewnia pewność i bezpieczeństwo, ponieważ chroni instalację i urządzenia do niej podłączone przed skutkami zwarć i przepięć. Wiele urządzeń wchodzi w skład tego pojęcia. Są to między innymi: wyłączniki nadprądowe i różnicowoprądowe, rozłączniki, bezpieczniki, ograniczniki mocy, liczniki i wskaźniki energii, lampki sygnalizacyjne itp.
Występuje kilka rodzajów aparatury modułowej: zabezpieczająca, kontrolno-pomiarowa, łączeniowa, sygnalizacyjna oraz sterownicza.
Aparatura modułowa zabezpieczająca jest bardzo istotna, ponieważ chroni instalację i urządzenia do niej podłączone przed skutkami zwarć lub przepięć, które mogą być przyczyną pożaru lub poważnej awarii. Składa się z takich urządzeń jak: wyłączniki, rozłączniki, bezpieczniki, ograniczniki mocy i przepięć. Urządzenia te mają za zadanie odciąć dopływ energii do instalacji w momencie zwarcia, czy przepięcia prądu elektrycznego. Zasadniczo różnią się one tylko rodzajem wykrytej usterki.
Wyłączniki służą do wyłączania i załączania zasilania. Sygnalizują także przerwę w obwodzie. Istnieją wyłączniki manewrowe i zabezpieczające. Manewrowe załączają i wyłączają zasilanie, natomiast zabezpieczające automatycznie wyłączają zasilanie, gdy dochodzi do awarii. Są to Na przykład wyłączniki różnicowoprądowe.
Rozłączniki to łączniki, których zadaniem jest odłączanie prądów roboczych. Mogą pełnić funkcję głównego wyłącznika prądu. Rozłączniki izolacyjne służą również do rozłączania obwodu elektrycznego, jednak dzięki nim można utworzyć przerwę izolacyjną, co pozwala na bezpieczną pracę przy instalacji oraz jej obsługę. Rozłączniki mogą mieć kilka biegunów. Rozłączniki jedno i dwubiegunowe stosuje się w instalacjach jednofazowych, zaś rozłączniki trzy i czterobiegunowe używane są w instalacjach trójfazowych.
Odłączniki tworzą przerwę izolacyjną, a ze względu na obsługiwane przez nie wysokie wartości prądowe, ich załączanie i wyłączanie jest możliwe tylko w warunkach bezprądowych lub przy użyciu prądu o niewielkich parametrach, mniejszych od znamionowych.
Ograniczniki przepięć zabezpieczają instalację przed skutkami nagłego wzrostu napięcia, np. przepięciami łączeniowymi, atmosferycznymi czy statycznymi. Ogranicznik blokuje dopływ prądu następczego, ogranicza czas trwania i częstotliwość tego prądu oraz obniża napięcie do dopuszczalnego poziomu. Ogranicznik podłączamy do przewodu fazowego i ochronnego PE. Przepięcia są niebezpieczne, mogą doprowadzić do uszkodzenia izolacji i zniszczenia części instalacji elektrycznej. Istnieje wiele rodzajów ograniczników, a ich dobór warto skonsultować ze specjalistami.
Wyłączniki różnicowoprądowe chronią przed porażeniem prądem i zabezpieczają przed usterkami oraz awariami. Posiadają funkcję pracy długotrwałej w stanie zamkniętym, wskaźnik położenia styków oraz dźwignię. Mogą działać bezpośrednio lub pośrednio. Bezpośrednie wyłączniki są pobudzane przez prąd różnicowy, natomiast pośrednie posiadają układ elektroniczny ze wzmacniaczem prądowym, który wyzwala niezbędną moc do zadziałania wyzwalacza.

Wyłączniki nadprądowe używa się ich w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym i komercyjnym. Wyłączniki nadprądowe są zabezpieczeniami, które nie dopuszczają do przegrzania przewodów w wyniku przeciążeń, a także natychmiastowo wyłączają obwód w momencie zwarcia. Wyłączniki nadprądowe są zamiennikiem bezpieczników topikowych lecz posiadają więcej funkcji.
Podstawy bezpiecznikowe stosowane są dla bezpieczników topikowych. Te bezpieczniki mają prostą budowę, składającą się z metalowego drutu-przewodnika i obudowy. W momencie, gdy drut się nagrzeje i stopi, następuje przerwanie obwodu, co chroni instalację przed przeciążeniem lub zwarciem.
Aparatura modułowa kontrolno-pomiarowa to urządzenia do pomiaru parametrów obwodu elektrycznego, wykorzystywane w przemyśle i energetyce. Moduły monitorujące procesy technologiczne pozwalają wykrywać nieprawidłowości w działaniu urządzeń elektrycznych i efektywnie gospodarować energią. Do pomiaru zużycia energii służą liczniki, mierniki, czujniki, rejestratory i systemy zarządzania energią, które są podłączone do systemów sterowania lub automatyki. Mierniki i rejestratory mogą zapisywać wyniki pomiarów w pamięci urządzenia, a nowoczesne modele są wyposażone w interfejsy i karty sieciowe, które umożliwiają przechowywanie danych w systemach sterowniczych.
Aparatura modułowa łączeniowa i sygnalizacyjna, czyli między innymi rozłączniki izolacyjne, przełączniki, łączniki przyciskowe, lampki sygnalizacyjne, dzwonki i sygnalizatory. Służy ona do załączania i wyłączania prądu oraz sygnalizowania stanu urządzeń. Rozłączniki izolacyjne zapewniają bezpieczną przerwę izolacyjną, a ich wskaźnik położenia styków oraz dźwignia ułatwiają ich obsługę. Styczniki instalacyjne i przekaźniki impulsowe są powszechnie stosowane w obwodach oświetlenia, ogrzewania i wentylacji. Osprzęt tablicowy, przyciski i lampki sygnalizacyjne to główne elementy aparatury sterującej i sygnalizacyjnej. Wybór przełączników jest bardzo szeroki – różnią się one wielkością, kolorem i kształtem. Lampki sygnalizacyjne informują o stanach obwodów elektrycznych lub sygnalizują tryb pracy urządzeń.

Aparatura modułowa, łączeniowa niskiego napięcia jest bardzo ważna, ponieważ odgrywa kluczową rolę w ochronie życia i mienia, zabezpieczając instalacje przed przeciążeniami i zwarciami. Dzięki urządzeniom przełączającym możemy kontrolować pracę maszyn, uruchamiać, zatrzymywać lub wyłączać je. Do podstawowych elementów aparatury łączeniowej należą styczniki, wyłączniki, przekaźniki oraz akcesoria.
Podsumowując temat aparatury modułowej łatwo stwierdzić, że jest ona złożonym systemem składającym się z wielu nowoczesnych zabezpieczeń, których zadaniem jest umożliwienie komfortowego i wydajnego korzystania z energii elektrycznej. Chroni instalację i urządzenia przed niepożądanymi skutkami zwarć i przepięć. Jeśli zależy Państwu na wykonaniu nowoczesnej i funkcjonalnej instalacji elektrycznej warto zapoznać się z ofertą naszego sklepu. Tam znajdą Państwo aparaturę modułową znanych firm takich jak Eaton, Hager, Schneider, Lovato, VCX. Główne elementy wchodzące w skład aparatury modułowej to wyłączniki różnicowoprądowe oraz nadmiarowoprądowe, ograniczniki przepięć a także aparatura sterująca. Dzięki łatwemu montażowi na szynie DIN oraz standardowym rozmiarom modułów, oferta może być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Elementy znajdujące się w rozdzielni są łatwe do kontrolowania, kompatybilne i proste do wymiany. Zarządzanie czasem i energią znacząco wpływa na komfort życia i pracy. Elementy te są kompatybilne, więc łatwo jest je wymieniać. Główną zaletą jest także możliwość zarządzania czasem i energią. Co znacząco wpływa na komfort życia i pracy.