Darmowa dostawa od 1 000,00 zł

ELEMENTY APARATURY ELEKTRYCZNEJ - CZUJNIKI RUCHU: INTELIGENTNE ROZWIĄZANIA DLA BEZPIECZEŃSTWA I KOMFORTU

2024-12-12
ELEMENTY APARATURY ELEKTRYCZNEJ - CZUJNIKI RUCHU: INTELIGENTNE ROZWIĄZANIA DLA BEZPIECZEŃSTWA I KOMFORTU

Czym jest czujnik?

Czujnik jest narzędziem, zwykle stanowiącym element jakiegoś układu, służącym do wychwytywania sygnałów, ich rozpoznania i rejestrowania. To małe urządzenie modułowe odbiera bodźce fizyczne lub chemiczne, przekształcając je w określony sygnał wyjściowy. Sygnał ten można potem zmierzyć (za pomocą różnych parametrów) i odczytać, uzyskując konkretne informacje. Wspomniane parametry to m.in.: temperatura, wilgotność powietrza, prędkość, przyspieszenie, natężenie oświetlenia i jego barwa, odległość, stężenie, ciśnienie, siła, natężenie prądu i pola magnetycznego, przepływ cieczy i gazów.

 

 

 

W naszej hurtowni Elprice.pl znajdziesz szeroką gamę czujników i wyłączników. Oferujemy m.in. elektroniczne czujniki ruchu firmy KARLIK, regulatory temperatury z czujnikiem powietrznym lub podpodłogowym, standardowe czujniki ruchu sufitowe i mikrofalowe, a także czujniki kolejności zaniku faz firmy F&F. Skupmy się na poszczególnych rodzajach czujników.

Czujniki ruchu to urządzenia reagujące na ruch w określonym obszarze. Poruszający się obiekt znajdujący się w zasięgu czujki powoduje włączenie światła lub sygnału dźwiękowego – w zależności od modelu urządzenia. Ustawienia czujnika określają jego zasięg. Czujniki ruchu mogą działać w oparciu o różne technologie: ultradźwięki, fale podczerwone czy mikrofale. Są one powszechnie stosowane, podnosząc poziom bezpieczeństwa w domach, firmach oraz na obiektach przemysłowych czy użytku publicznego.

Czujniki ruchu możemy podzielić według:

1. Sposobu działania:

  • Pasywne – wykorzystujące podczerwień,
  • Aktywne – dokładniejsze, wykorzystujące mikrofale.

Istnieją także modele 2w1, łączące zalety obu technologii.

2. Zasięgu:

  • Bliskiego,
  • Średniego,
  • Dalekiego zasięgu.

3. Zastosowania:

  • Systemy bezpieczeństwa,
  • Instalacje oświetleniowe.

4. Dodatkowych funkcji:

  • Czujniki obecności,
  • Czujniki zmierzchowe,
  • Programatory czasowe.

5. Pozostałych parametrów:

  • Sposób zasilania (bateryjny, przewodowy),
  • Typ sygnału (cyfrowy, analogowy),
  • Odporność na warunki atmosferyczne.

Jak działają te czujniki?

Czujniki ruchu działające na podczerwień nazywamy pasywnymi. Mierzą natężenie promieniowania podczerwonego, wychwytując poruszające się obiekty których temperatura różni się od otoczenia. Posiadają szerokie pole widzenia i maja przystępną cenę.

Czujniki ruchu mikrofalowe są urządzeniami emitującymi fale w przestrzeń i oczekują ich zwrotnego odczytu. Są one bardzo wrażliwe na ruch. Czujniki te wykrywają zmiany w odbiciu fal, powstałe w otoczeniu pod wpływem przemieszczania się danego obiektu znajdującego się w obszarze detekcji.
Charakter czujnika DRM pozwala wykorzystać go jako czujnik obecności. Takie czujniki wyposażone są w automaty zmierzchowe, urządzenie aktywowane jest dopiero gdy jest ciemno, po zmierzchu. Taki czujnik może być umieszczony na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Zmiany temperatury nie mają wpływu na jego pracę.

Czujniki ruchu laserowe emitują prostą wiązkę światła, która ulega odbiciu. Takie czujniki kontrolują jedynie daną, określoną część powierzchni. Reagują jedynie na dany punkt, na który pada światło lasera. Czujniki tego typu odbierają określone otoczenie w postaci poprzecinanych, czerwonych linii, które skupiają się w tym czujniku. Takie czujniki mają wiele zastosowań. Można je stosować do włączania oświetlenia, alarmu antywłamaniowego lub uruchamiania przepływu wody w toalecie i wiele innych.

Czujniki ultradźwiękowe wysyłają falę ultradźwiękowa w przestrzeń, potem czujnik mierzy czas w którym odbijane są fale od obiektu i analizuje powracający do niego sygnał. Czujniki te mogą służyć do pomiaru odległości, a także do rozpoznawania obiektów. W przemyśle, do kontroli procesów produkcyjnych. Czujniki te mogą mieć różny zakres działania, zależy to od modelu, przeznaczenia i może wynosić od kilku centymetrów, do kilku metrów.

Ze względu na wykorzystywaną technologię czujniki dzielimy na:

  • Czujniki podczerwieni PIR - wykrywają źródło ciepła, które przemieszczając się przecina wiązki zbierane przez soczewkę czujnika. Czułość tego czujnika zmniejsza się z odległością, a jego zasięg może zostać ograniczony przedmiotami znajdującymi się w jego zasięgu. Czujniki te oparte są konstrukcyjnie o źródła światła podczerwonego, czyli diody LED które generują światło w zakresie podczerwieni oraz detektor podczerwieni, jest nim fotodioda wrażliwa na światło podczerwone. Posiadają również obwód przetwarzający, jest to swoisty układ przetwarzający sygnał otrzymany od detektora. Obudowa chroni wrażliwe części czujnika przed uszkodzeniem i wpływem czynników zewnętrznych.
  • Mikrofalowo - radarowe HF emitują fale wysokiej częstotliwości wysyłając wówczas wiązki fali w postaci ciągłego sygnału. Działaniem przypomina radar. Stosowane do monitorowania obiektów i wykrywania intruzów. Używa się ich również w budynkach. Można dzięki nim sterować oświetleniem i wentylacją. Ogółem używa się ich do wielu zadań w automatyce budynkowej i systemach zabezpieczeń.
  • Ultradźwiękowe - mają duży zasięg i są bardzo czułe na ruch, reagują szybko, nawet na małe obiekty. Nie odróżniają temperatury i często łączy się je z czujnikami PIR- podczerwieni. Czujniki te mierzą odległość, mogą kontrolować poziom płynów lub jakość produkcji. Czujniki ultradźwiękowe są niezawodne i dokładne. Używane w gospodarstwach domowych, przemyśle a nawet medycynie.
  • Laserowe - posiadają szeroki zakres pomiarowy i daleki dystans do mierzonego obiektu, przy zachowaniu wysokiej rozdzielczości. Czujniki laserowe cechuje wysoka dokładność pomiarów i powtarzalność. Czujniki te stosowane są w robotyce, geodezji czy przemyśle. Mają krótki czas reakcji. Mogą pracować w trudnych warunkach ponieważ wiązka lasera jest mniej podatna na zakłócenia niż inne metody pomiarowe. Laser jest uniwersalnym narzędziem a czujniki mogą mieć kompaktowe rozmiary. Mają bardzo wiele zastosowań np. w automatyce przemysłowej, budownictwie, geodezji, robotyce, transporcie. Można dzięki nim budować systemy alarmowe.

Zasięg urządzenia- chodzi tu o odległość na jaką zadziała urządzenie wyłapując ruch. Są to czujniki:

  • bliskiego
  • średniego
  • dalekiego zasięgu


Czujniki ruchu znajdują szerokie zastosowanie w:

  • Systemach bezpieczeństwa: Niezawodne i precyzyjne, pomagają chronić mienie przed włamywaczami.
  • Systemach oświetleniowych: Automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia oszczędza energię.
  • Systemach wentylacyjnych: Włączają wentylatory po wykryciu ruchu, co również sprzyja oszczędności.
  • Automatyce budynkowej: Przekazują informacje do sterowników, automatycznie aktywując urządzenia.

 

Czujniki elektryczne to niezwykle praktyczne urządzenia, które poprawiają komfort, wygodę i bezpieczeństwo. Automatyzują codzienne zadania, pomagają oszczędzać energię oraz zwiększają efektywność i ochronę w wielu dziedzinach życia. Dzięki szerokiej ofercie czujników dostępnych na rynku można z łatwością dopasować odpowiednie urządzenie do własnych potrzeb i oczekiwań.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 397 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2025-01-11
Zamówienie zrealizowane w błyskawicznym tempie !
2025-01-10
Witam, jestem mega zadowolony pod każdym względem. Gorąco pozdrawiam
pixel