KABLE I PRZEWODY- PRZEDŁUŻACZE STANDARDOWE I PRZEMYSŁOWE: KTÓRY LEPIEJ WYBRAĆ?

Rozgałęziacze, zwane także rozgałęźnikami, złodziejkami lub trójnikami elektrycznymi, są akcesoriami elektroinstalacyjnymi służącymi do podpięcia od 2 do 5 urządzeń elektrycznych jednocześnie. Modeli i rodzajów tych podłączeń jest wiele. Ich najważniejszym zadaniem jest możliwość zasilenia większej liczby urządzeń jednocześnie. Posiadają gniazda, do których podłączamy wtyczkę odbiornika. Bardzo ważną kwestią jest rozwaga i bezpieczeństwo użytkowania – nie wolno dopuścić do przeciążenia gniazda. Skutki tego mogą być opłakane. Bardzo istotne jest odpowiednie dopasowanie rozgałęźnika do odbiorników. Zapotrzebowanie energetyczne odbiorników również ma znaczenie przy doborze rozgałęziacza. Jeśli podepniemy zbyt wiele sprzętów jednocześnie, może to doprowadzić do awarii lub pożaru. Dlatego trzeba monitorować stan rozgałęziaczy i kierować się rozsądkiem podczas ich użytkowania. Kable urządzeń elektrycznych podpiętych do złodziejki nie mogą być poplątane bądź uszkodzone – grozi to zwarciem.
Można wyodrębnić kilka rodzajów rozgałęziaczy:
- Wtyczkowe- posiadają maksymalnie 4 gniazda, umieszcza się je w kontakcie.
- Z uziemieniem lub bez- Te dwa warianty różnią się od siebie. Rozgałęziacz z uziemieniem jest wyposażony w metalowy pin połączony z uziemionym gniazdkiem wtykowym, co sprawia, że podłączone urządzenia zyskują uziemienie. Gniazda z uziemieniem są zalecane w urządzeniach z metalową obudową, np. lodówki, czajniki, pralki, komputery itp. Rozgałęźniki bez uziemienia nie mają metalowego pina uziemiającego, nie zapewniają one uziemienia podłączonych urządzeń. Są tańsze i można z nich korzystać, gdy urządzenia pod nie połączone nie posiadają metalowej obudowy, np. ładowarki czy lampki.
- Wyposażone w wyłącznik, który momentalnie odcina dopływ energii elektrycznej.
- Rozgałęziacze mogą różnić się typem bolców. 2P stosuje się do płaskich wtyczek bez bolca uziemiającego. Z kolei modele 2P+Z stosuje się do wtyczek z uziemieniem.
- Niektóre rodzaje rozgałęziaczy posiadają filtr przepięciowy – chroni on urządzenia przed nagłymi skokami napięcia.
- Urządzenia posiadające wejście USB ułatwiają bezpośrednie podpięcie, np. do kabla ładowarki telefonu.
- Rozgałęziacze używane wewnątrz i na zewnątrz budynku różnią się stopniem ochrony IP. Rozgałęziacze wewnętrzne posiadają niższy stopień ochrony IP20, wykonywane są z plastiku, są przeznaczone do podpięcia urządzeń znajdujących się wewnątrz budynku. Rozgałęziacze zewnętrzne posiadają wyższą ochronę IP44, są bryzgoszczelne i odporne na uszkodzenia mechaniczne.
- Rozgałęziacze przemysłowe są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, muszą sprostać niekorzystnym warunkom. Wykonywane z trwałych materiałów, zapewniają wysoką ochronę IP i bezpieczeństwo podpiętym maszynom oraz korzystającym z nich pracownikom. W magazynach Elprice.pl znajdą Państwo szeroki wybór tych akcesoriów. Zapraszamy do odwiedzenia naszej witryny sprzedażowej już dzisiaj.
- Rozgałęźniki siłowe są bardzo istotne w wielu instalacjach elektrycznych. Ich zadaniem jest rozdział źródła prądu na kilka kontaktów oraz dostosowanie napięcia. Przykładowy produkt dostępny w magazynie Elprice.pl, firmy F-ELEKTRO, to gniazdo siłowe stałe 32A 5p /FE/ IP67 F7.0040, którego moc wynosi 32 A oraz ma pięć pinów. Stosowane w przemyśle. Posiada klasę ochrony IP67, jest szczelne i odporne na wilgoć i pył. Idealne do pracy w trudnych warunkach. Typ połączeń to zaciski śrubowe. Napięcie od 380–450 V 6H. Natężenie 32 A. Posiada pięć biegunów. Zapewnia bezpieczeństwo i pełną ochronę użytkowników.
Co to jest uziemienie?
Uziemienie to zabezpieczenie służące do połączenia i przewodzenia metalowej, naelektryzowanej obudowy z ziemią. Spełnia ono funkcję ochronną przed porażeniem prądem elektrycznym. Kolejnym zadaniem jest zapewnienie prawidłowej pracy urządzeń elektrycznych. Gdy dochodzi do zwarcia bądź awarii, energia elektryczna jest kierowana wówczas do uziemu, co zapobiega porażeniu prądowemu.
Rozgałęziacze posiadają jeden męski koniec z bolcem uziemiającym, który podłącza się do gniazdka zasilającego oraz, zależnie od modeli, jedno bądź kilka żeńskich wejść zasilających urządzenia.
Standardowym, prostym przykładem jest rozgałęziacz sieciowy firmy Emos P0062 o mocy 230V/16A, posiadający dwa gniazda oraz włącznik. Urządzenie jest koloru białego. Idealnie sprawdzi się wewnątrz budynku, w kuchni czy pokoju. Posiada wbudowany wyłącznik, który szybko odcina dopływ prądu bez konieczności wyjmowania wtyczek. Jest wyposażony w dwa gniazda wtykowe. Stopień ochrony wynosi IP 20. Wykonany jest z tworzywa sztucznego, posiada przesłony torów prądowych.
Przykładem praktycznego i funkcjonalnego rozgałęziacza jest model trójgniazdowy PAWBOL D.3156. Ten rozgałęźnik stanowi idealne dopełnienie domowego warsztatu, garażu czy ogrodu. Posiada trzy gniazda o stopniu ochrony IP44, jest odporny na zachlapania, kurz i pył. Stanowi bezpieczne i efektywne podłączenie do urządzeń elektrycznych. Oszczędzamy czas i miejsce. Możemy korzystać z trzech urządzeń jednocześnie. Rozgałęźnik posiada napięcie znamionowe 250V oraz spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa. Idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach i na zewnątrz. Materiały, z których tworzone są rozgałęziacze Pawbol, są trwałe na uszkodzenia mechaniczne. Wtyczka jest wygodna i praktyczna, łatwo ją podpiąć.
Kolejnym modelem przykładowym jest rozgałęziacz przemysłowy gumowy 3x250V 16A IP44 81035. Sprosta on wielu wyzwaniom, jest solidny i pozwala na podpięcie trzech urządzeń elektrycznych jednocześnie. Rozgałęźnik jest bezpieczny w użytkowaniu. Materiał, z którego jest wykonany, to wysokiej jakości guma, jest odporny na warunki atmosferyczne, można go używać wewnątrz i na zewnątrz budynku, w ogrodzie lub na placu budowy.
Przedłużacze to szeroka gama produktów elektroinstalacyjnych stosowana powszechnie w wielu dziedzinach życia i branżach, gospodarstwach domowych, przemyśle lub budownictwie.
- Wiele modeli przedłużaczy jest powszechnie stosowanych w domach lub pracy. Zaopatrzone w jedno gniazdo i pojedynczy wtyk, który podłącza się do gniazda zasilającego. Mogą one posiadać różne długości oraz grubości kabla. Dzięki temu łatwiej jest wybrać odpowiedni rodzaj.
- Kolejnymi są przedłużacze wielokrotne, które posiadają wiele gniazd, dzięki temu możliwe jest podłączenie kilku urządzeń jednocześnie. Powszechnie stosowane i praktyczne rozwiązanie znalazło sporo zastosowań. Głównie w domach, biurach, warsztatach, ale też świetnie sprawdzają się w czasie trwania większych imprez plenerowych czy na kempingach itp.
- Przedłużacze przeciwprzeciążeniowe posiadają zabezpieczenia, które są bezpośrednio w nie wmontowane, chroniące przed przeciążeniami. Działają na zasadzie automatycznego wyłączenia w momencie nadmiernego przeciążenia. Chronią sprzęty i odbiorniki przed niebezpiecznymi skutkami awarii. Dzięki nim mamy pewność, że drogie urządzenia są bezpieczne i nie ulegną uszkodzeniu. Świetnie sprawdzają się w biurach, gospodarstwach domowych, zakładach pracy i wielu innych miejscach.
- Przedłużacze stosowane na zewnątrz budynku muszą sprostać niekorzystnym warunkom atmosferycznym. Muszą być wodoszczelne, powinny posiadać odpowiednią ochronę IP. Idealnie sprawdzą się w ogrodzie lub na budowie.
- Przedłużacze bębnowe są zwijane, mogą posiadać kilka gniazd wtykowych. Stosowane w przemyśle budowlanym, a także warsztatach samochodowych, ogrodnictwie, rolnictwie itp. Modele odporne na warunki atmosferyczne, mogą być wykonane z różnych materiałów. Przedłużacze poliuretanowe PUR są najbardziej wytrzymałe, bardzo trwałe i odporne na przetarcia, przebicia, wysokie i niskie temperatury, zgniecenia, środki chemiczne. Zwijane na bębnach lub w wersji standardowej, o długości od 10 do 50 metrów. Wtyczki są mocne, wodoszczelne, posiadają ochronę IP54. Mają różne warianty kolorystyczne: pomarańczowe, czerwone, żółte, niebieskie. Oprawa bębna musi być stabilna i odporna na przewracanie, stojak jest wykonany z metalu, posiada wygodną rączkę do przenoszenia. Warto zainwestować w przedłużacze najwyższej jakości. Mamy wtedy gwarancję i pewność, że sprostają najtrudniejszym wyzwaniom. Zapraszamy na naszą platformę sprzedażową Elprice.pl, gdzie znajdą Państwo bogatą gamę tych produktów.
Jest bardzo wiele możliwości do wykorzystania przedłużaczy. Zasilają wiele narzędzi, więc sprawdzają się idealnie w warsztatach i pracowniach, gdzie używa się powszechnie wierteł, pił, szlifierek i innych. Obecnie prace biurowe nie są możliwe bez użycia komputerów, ich rozmieszczenie na każdym biurku sprawia, że chętnie sięgamy po przedłużacze. Komputery to drogie urządzenia, więc rozsądne jest stosowanie przedłużaczy z zabezpieczeniami przeciwprzepięciowymi. Do zasilania maszyn i urządzeń produkcyjnych także wykorzystuje się przedłużacze z zabezpieczeniami, najczęściej termicznymi. To bardzo ważne, by praca była ciągła i nie zagrażało nam niebezpieczeństwo. Maszyny muszą być chronione przed skutkami zwarć i przepięć. Do zasilania oświetlenia, nagłośnienia i innych sprzętów wykorzystuje się również przedłużacze. Ważne, by były one dobrej jakości i spełniały wszystkie wymogi bezpieczeństwa.
Przedłużacze mogą być wykonane z różnych materiałów. Powłoka izolacyjna może być zrobiona z poliwinylu, gumy, zaś żyły wewnętrzne zwykle są miedziane.
Hurtownia elektryczna Elprice.pl oferuje bogatą gamę przedłużaczy elektrycznych znanych firm: F-elektro, Plastrol, Emos. Dostępnych w wielu wariantach, dopasowanych do potrzeb klientów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą sprzedażową już dzisiaj.
Jaki przedłużacz wybrać?
Przy wyborze przedłużacza należy zwrócić uwagę na jego długość, obciążenie maksymalne, rodzaj izolacji przewodu, stopień ochrony IP oraz przekrój żyły. To ważne parametry przy wyborze przedłużacza. Jego długość ma znaczenie, ponieważ wraz ze wzrostem długości spada napięcie. Obciążenie, średnica żył oraz długość przedłużacza mają wpływ na jakość i napięcie płynącego prądu. Gdy jest gorąco, rezystencja żył zmniejsza się, czego skutkiem jest spadek napięcia. Dlatego należy stosować przedłużacze dopasowane do potrzebnej odległości, bez zbędnych zapasów długości. Rodzajów izolacji przewodów jest kilka. Dobra izolacja to podstawa bezpieczeństwa. Izolacja może być zrobiona z PCV koloru czarnego, gumowa, poliuretanowa PUR, termoplastyczna TPE. Do standardowego użytku domowego, działkowego, wewnątrz budynku zaleca się standardowe przedłużacze PCV. Do prac budowlanych, warsztatów stosuje się cięższe przedłużacze w izolacji z gumy, są one grubsze i trwalsze. Dla instalatorów, mobilnych budowlańców itp. poleca się lżejsze przedłużacze z izolacją PUR. Rodzaj wtyczki i gniazda to kolejna bardzo ważna rzecz – przewód jest obustronny, z przodu posiadający wtyczkę, a zakończony gniazdem, gniazdami. Przy wyborze odpowiedniego przedłużacza należy zwrócić uwagę na uziemienie, ilość faz, ochronę IPXX. Wybór przedłużaczy jest ogromny, możemy wybrać przedłużacz ogrodowy, mieszkaniowy, warsztatowy, biurowy, siłowy lub bębnowy. To, jaki model jest nam w danej chwili potrzebny, zależy tylko od nas. Wszystkie wymienione powyżej rodzaje produktów są dostępne w magazynach Elprice.pl. Zapraszamy na wygodne i szybkie zakupy online.