ROZDZIELNICE I OBUDOWY- LISTWY ZACISKOWE: JAK WYBRAĆ I ZASTOSOWAĆ, ABY NIE POPEŁNIĆ BŁĘDU PRZY INSTALACJI?

W magazynach Elprice.pl mamy do wyboru szereg popularnych i chętnie wybieranych akcesoriów elektrycznych. W ich gronie znajdują się również listwy zaciskowe znanych marek, takich jak: AN-COM, F-electro, Pawbol, WAGO, Hager. Zapraszamy do zapoznania się z treścią tego wpisu i poszerzenia wiedzy na temat listew zaciskowych.
Listwa zaciskowa, popularnie nazywana kostką elektryczną, służy do łączenia przewodów w instalacji elektrycznej. Składa się z obudowy izolacyjnej oraz metalowych zacisków. Dzięki nim mamy możliwość bezpiecznego połączenia przewodów. Listwa zaciskowa ma duży wpływ na połączenie i organizację przewodów elektrycznych i jest podstawowym elementem osprzętu instalacyjnego. To powszechne akcesorium jest tanie i praktyczne. Jej budowa jest modułowa, najczęściej składa się z dwunastu modułów, a przewody są mocowane na zaciski śrubowe.
Można wyróżnić listwy zaciskowe:
- zwane zaciskami śrubowymi
- zaciski sprężynowe
- zaciski samozaciskowe
- listwy N+PE
- listwy fazowe
- złączki WAGO
- listwy do większych przekrojów przewodów
Zaciski śrubowe wyposażone są w śrubę, której zadaniem jest dociśnięcie przewodu do ścianki zacisku, dzięki czemu tworzą mocne połączenia elektryczne o dobrej przewodności. Zaciski tego typu są powszechnie stosowane i cechują się łatwym montażem. Wystarczy je dokręcić. Zaciski śrubowe używane są także do łączenia przewodów w rozdzielnicach elektrycznych, włącznikach, jak i niektórych elementach elektrycznych oraz szynach prądowych. Dzięki nim można łączyć przewody o różnych przekrojach i rodzajach. Zaciski śrubowe mogą być standardowe, bądź przeznaczone do szyn prądowych, istnieją także modele na szynę DIN. Zaciski śrubowe stosuje się także w przemyśle.
Zaciski sprężynowe są przeznaczone do łączenia przewodów. Ten typ połączenia jest bezpieczny i szybki w realizacji. Zaciski sprężynowe można stosować do łączenia giętkich oraz sztywnych przewodów, a także tych typu skrętka. Obudowa zacisków wykonana jest z niepalnego poliamidu. Kształt zacisków jest dopasowany do mocowania na szynie montażowej. Zaciski sprężynowe stosowane są często do podłączania przewodu ochronno-neutralnego oraz ochronnego. Występują również zaciski uniwersalne, które mogą być wyposażone w wiele gniazd na przewody. Zaciski tego typu nie posiadają śrub, a ich docisk nie słabnie z czasem. Dzięki nim połączenia są odporne na drgania i nie wymagają częstych przeglądów.
Zaciski samozaciskowe to akcesoria bardzo prostej budowy, umożliwiające połączenie przewodów bez stosowania narzędzi czy śrub. Ich montaż jest prosty — po włożeniu przewodu w zacisk, ten automatycznie się zaciska i dopasowuje do grubości kabla. Zabezpiecza to połączenia kablowe i instalację. Ten typ zacisków wykorzystuje się w mieszkaniach i gospodarstwach domowych, przemyśle lub automatyce. Do zaciśnięcia wykorzystują one specjalne mechanizmy lub sprężyny.
Listwy N+PE łączą przewody neutralne N z ochronnymi PE. Zastosowanie mają w rozdzielnicach elektrycznych. Przewody ochronne PE odpowiadają za uziemienie i odprowadzenie prądu w czasie awarii. Dzięki listwom N+PE można łączyć przewody i je odpowiednio rozdzielać. Listwy tego typu można montować na szynach w rozdzielnicy. Dzięki nim w prosty sposób można rozprowadzić kable i zaplanować wszelkie modernizacje.
Listwy fazowe, zwane szynami fazowymi, stosuje się do rozdzielania przewodów fazowych. Dzięki nim można w estetyczny i szybki sposób zorganizować połączenia w rozdzielni elektrycznej. Wpływają również na zmniejszenie ilości przewodów. Listwy fazowe pozwalają na podłączenie urządzeń do fazy — czyli przewodu, w którym płynie prąd. Dzięki nim montaż aparatury modułowej przebiega szybko i sprawnie. Listwy posiadają izolację ochronną. Możemy wyróżnić kilka rodzajów listew fazowych, a są to listwy: grzebieniowe, wielotorowe jedno- i trójfazowe, szyny prądowe i listwy zaciskowe.
- Listwy grzebieniowe są jednym z rodzajów szyn prądowych i są powszechnie używane w rozdzielnicach elektrycznych do łączenia aparatury elektrycznej. Dzięki nim można podłączyć wiele modułów, w tym wyłączniki, przyciski itp. Można je łączyć pionowo oraz poziomo. Listwy posiadają budowę grzebieniową, są wykonane z tworzywa sztucznego oraz miedzi. Są pomocne w podłączeniu aparatury modułowej w rozdzielnicach domowych, jak i przemysłowych. Zabezpieczają przed porażeniem prądowym, są szybkie w montażu, dzięki nim można rozplanować i estetycznie urządzić instalację elektryczną.
- Listwy wielotorowe to zaciski elektryczne łączące wiele przewodów jednocześnie w tym samym miejscu. Wpływa to na tworzenie rozgałęzień i połączeń w rozdzielniach i nie tylko. Są one wykonane z tworzywa ognioodpornego oraz mosiądzu. Montowane są na szynach DIN lub tylko na przewodach. Można nimi łączyć różne rodzaje przewodów. Służą do podłączania przewodów oraz ich rozdziału- w skrzynkach i rozdzielniach, automatyce oraz instalacjach oświetleniowych.
- Szyny prądowe występują jako listwy o budowie grzebieniowej, są one różnej długości. Ich zadaniem jest rozdział oraz transmisja energii elektrycznej.
- Listwy zaciskowe posiadają mosiężne styki, łączą i chronią przewody elektryczne. Ułatwiają również prace montażowe oraz serwisowe. Listwy posiadają wiele zastosowań i są przystępne cenowo. Listwy zaciskowe mogą mieć różne rozmiary, warto więc skonsultować zakup ze specjalistą, by odpowiednio je dopasować.
Złączki WAGO są używane do łączenia różnych przewodów, są to złączki instalacyjne małych gabarytów. Można je stosować w puszce rozgałęźnej lub rozecie oprawy oświetleniowej. Montaż jest wtykowy. Złączki tego typu mogą być przezroczyste, dzięki czemu można kontrolować montaż przewodów. Popularne złączki to podwójne, potrójne, pięciokrotne. Złączka posiada w sobie sprężynę, która mocuje przewód, dzięki czemu nie istnieje ryzyko jego poluzowania.
Listwy do większych przekrojów przewodów używane są najczęściej w instalacjach przemysłowych. Są powszechnie stosowane w dużych rozdzielniach, szafach sterowniczych oraz panelach rozdzielczych. Dzięki nim można estetycznie łączyć kable i oszczędzać miejsce w rozdzielnicy.
Jakie listwy zaciskowe wybrać i gdzie je zakupić?
Parametrów do wyboru odpowiedniej listwy zaciskowej jest wiele, tak jak szeroki jest wybór tych produktów. Listwy służą do łączenia przewodów oraz rozdziałów prądowych. Najważniejszym czynnikiem przy doborze odpowiedniej listwy jest jednak prąd znamionowy oraz liczba potrzebnych obwodów. W zasadzie wszystko zależy od potrzeb konsumenta. Aby być pewnym co do wyboru odpowiednich akcesoriów elektrycznych, warto skorzystać z profesjonalnych porad fachowców w branży elektrycznej oraz poznać zastosowania tych akcesoriów. Zapraszamy do odwiedzenia magazynu Elprice.pl i zapoznania się z ofertą sprzedażową. Nasza firma dba o zadowolenie klientów, zamówienia realizowane są szybko i sprawnie. Zapewniamy także profesjonalne poradnictwo i pomoc w wyborze produktów i akcesoriów. Nasze towary są atrakcyjne cenowo i pochodzą od znanych i cenionych producentów. Warto zapoznać się z nimi już dzisiaj i być może skorzystać z wielu promocji.
Polecane
