Darmowa dostawa od 1 000,00 zł

ROZDZIELNICE I OBUDOWY – OBUDOWY: RODZAJE, ZASTOSOWANIE I KLUCZOWE PARAMETRY

2025-04-02
ROZDZIELNICE I OBUDOWY – OBUDOWY: RODZAJE, ZASTOSOWANIE I KLUCZOWE PARAMETRY

Szeroki wachlarz produktów elektrycznych dostępnych na rynku pozwala na wybór odpowiedniej obudowy, dopasowanej do potrzeb użytkownika. Obudowy można podzielić ze względu na ich przeznaczenie na:

  • uniwersalne,
  • szafy i obudowy sterownicze,
  • aparaturowe,
  • pulpitowe,
  • naścienne,
  • na szynę DIN,
  • zasilające.

Obudowy uniwersalne wyglądem przypominają zamknięte prostopadłościany, mają formę skrzynki z zaślepkami, które mogą być montowane na zatrzaskach lub przykręcane na stałe. Tego typu obudowy są wykonane z aluminium lub ABS. Ich zadaniem jest ochrona elementów elektronicznych przed czynnikami zewnętrznymi oraz użytkownika przed kontaktem z niebezpiecznymi częściami urządzeń znajdujących się pod napięciem. Klasa IP stanowi zapewnienie norm bezpieczeństwa użytkownika oraz urządzenia znajdującego się wewnątrz obudowy. Obudowy mają bardzo prostą konstrukcję, mogą różnić się ze względu na pełnioną funkcję ochronną, środowisko pracy urządzeń, typ urządzenia i zastosowanie, rodzaj montażu, eksploatację oraz cenę.

Każda obudowa posiada części składowe, takie jak: główny korpus, pokrywę, uszczelkę, przepusty oraz systemy mocowania urządzeń znajdujących się wewnątrz.

  • Korpus stanowi podstawę konstrukcji obudowy i to do niego mocowane są urządzenia elektryczne i inne akcesoria. Techniki produkcji obudów są różne. Mogą mieć one rozmaite kształty, być odlewane, wyciskane i odpowiednio profilowane, produkowane ze stopu lub spawane z metalu nierdzewnego, a także formowane na prasie i wykonane z niepalnego tworzywa sztucznego. Obudowy zazwyczaj są lekkie i zapewniają najwyższy stopień ochrony IP. Obudowy wykonane ze stali nierdzewnej są mocne i niezawodne, warto w nie zainwestować, ponieważ są odporne na czynniki zewnętrzne. Niektóre obudowy posiadają otwory odprowadzające wodę – zależy to od warunków pracy danego urządzenia. Urządzenia wymagające chłodzenia powinny mieć obudowę z klimatyzowanym wnętrzem.
  • Pokrywa obudowy może być uchylna bądź mocowana do korpusu lub na zawiasach. Pokrywy są przezroczyste lub wykonane z tego samego tworzywa co obudowa.
  • Uszczelka znajdująca się w obudowie jest istotnym elementem. Może być wykonana z miękkiego tworzywa lub być twardsza – wszystko zależy od specyfiki obudowy.
  • Przepusty służą do wyprowadzania z obudowy przewodów elektrycznych bądź gazowych. Posiadają one uszczelnienia, które znajdują się na dole lub z boku obudowy. Są produkowane z tworzyw sztucznych i mogą mieć różny stopień ochrony IP.
  • System mocujący urządzenia elektryczne wewnątrz obudowy może być różnorodny – mogą to być np. szyny przesuwne, zapewniające ochronę i amortyzację aparatury wewnętrznej.

Szafy i obudowy sterownicze znalazły zastosowanie w energetyce, przemyśle do ochrony maszyn i linii produkcyjnych, a także w budownictwie mieszkaniowym do montowania aparatury sterowniczej.

Obudowy aparaturowe są ognioszczelne i stosuje się je do ochrony aparatury elektrycznej, regulacyjnej lub pomiarowej. Posiadają klasę ochrony IIC, np. przetworniki, czujniki itp. Tworzone są ze stopu aluminium lub mosiądzu.

Obudowy pulpitowe są podkategorią obudów aparaturowych. Mają na ogół kształt trapezowy i służą do umieszczania w nich aparatów elektrycznych oraz układów, pozwalających na komfortową pracę na danym stanowisku. Istnieje możliwość wywiercenia w obudowie otworów na przyciski i ekrany sterujące.

Obudowy różnią się między sobą sposobem montażu. Wyróżniamy obudowy:

  • natynkowe
  • podtynkowe

Obudowy natynkowe (naścienne) są widoczne i instaluje się je bezpośrednio na ścianie, bez konieczności wykonywania wgłębienia. Montaż takiej obudowy jest szybki i prosty. Tego typu skrzynki stosuje się na cienkich ściankach działowych, w pomieszczeniach gospodarczych, halach, warsztatach – wszędzie tam, gdzie nie są eksponowane lub ich umiejscowienie jest niezbędne. Ważne, aby były odporne na uszkodzenia mechaniczne i trwałe. Mogą być również odporne na promieniowanie UV oraz powinny posiadać wysoki stopień ochrony IP.

Z kolei obudowy podtynkowe (wnękowe) montowane są wewnątrz ścian. To wygodne i estetyczne rozwiązanie, które sprawia, że obudowa harmonijnie wtapia się w przestrzeń pomieszczenia. Można je montować w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych, gdzie estetyka ma duże znaczenie.

Obudowy na szynę DIN służą do mocowania układów i aparatów elektrycznych w rozdzielnicy wyposażonej w szyny montażowe typu DIN, czyli wsporniki montażowe. Tego typu obudowy mogą pomieścić wiele modułów, tworząc rozbudowany system. Stosowane są w urządzeniach pomiarowych i kontrolnych. Mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu. Niektóre modele wyposażone są w magistralę oraz otwory wentylacyjne. Obudowy te mogą również posiadać zaciski oraz inne akcesoria, takie jak osłony, panele, zestawy uziemiające, okienka wyświetlaczy czy klawiatury membranowe. Są to profesjonalne rozwiązania o wysokim stopniu ochrony IP, dostępne w różnych rozmiarach. Standardowa kolorystyka obejmuje odcienie szarości, grafitu, bieli i czerni.

Obudowy zasilające stosuje się do montażu urządzeń zasilanych poprzez zewnętrzny zasilacz. Zazwyczaj montuje się je natynkowo.

Obudowy mogą różnić się materiałem, z którego są wykonane:

  • Obudowy poliestrowe- ich komponentem jest tworzywo termoutwardzalne. Spełniają wymagania II klasy ochronności i są odporne na korozję. Charakteryzują się trwałością oraz niską wagą, co sprawia, że są lekkie, a jednocześnie wytrzymałe. Produkowane są w różnych rozmiarach i typach. Chronią urządzenia elektryczne i elektroniczne, znajdując zastosowanie w przemyśle, telekomunikacji oraz elektroenergetyce.
  • Obudowy metalowe- wykorzystywane w przemyśle energetycznym, telekomunikacji, budownictwie i wielu innych branżach. Mogą być wykonane z różnych rodzajów blach. Szeroki wybór i elastyczna oferta sprzedażowa są korzystne dla klientów. Produkty te posiadają różne stopnie ochrony IP i mogą być wyposażone w akcesoria, takie jak blachy montażowe, zespoły modułowe, przepusty kablowe, systemy wentylacji, profile perforowane i inne.
  • Obudowy metalowe szczelne- przeznaczone do montażu aparatury sterowniczej obsługującej procesy produkcyjne. Stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.
  • Obudowy rozdzielnic wolnostojących- stosowane w większych budynkach mieszkalnych oraz blokach w celu rozdziału i pomiaru energii elektrycznej. Mogą być łączone w zestawy.
  • Obudowy, złącza kablowe i pomiarowe- wykorzystywane do zabudowy układów pomiarowych. Dzięki nim można zamontować dodatkowe elementy, np. podstawy bezpiecznikowe, rozłączniki, wyłączniki, tablice licznikowe i inne. Tory prądowe wykonywane są z płaskowników aluminiowych i miedzianych, pokrytych powłokami nitowanymi lub cynowanymi. Dostępne są także tory prądowe z giętkimi przewodami izolowanymi.

W Hurtowni Elektrycznej Elprice.pl znajdą Państwo obudowy i rozdzielnice renomowanych marek, takich jak Karlik, Emiter, Pawbol. Są to produkty wykonane z trwałych i niepalnych materiałów, zapewniających najwyższy poziom ochrony i bezpieczeństwa. Szeroki wybór obudów pozwala na dopasowanie produktu do indywidualnych potrzeb. Nasze Centrum Elektryczne oferuje fachową pomoc i doradztwo. Gwarantujemy szybką i wygodną wysyłkę. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą już dziś!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2025

Polecane

Prawdziwe opinie klientów
4.9 / 5.0 479 opinii
pixel