ROZDZIELNICE I OBUDOWY- ROZDZIELNICE BUDOWLANE: ENERGIA POD KONTROLĄ, WYBIERZ IDEALNĄ ROZDZIELNICE BUDOWLANĄ

Rozdzielnice budowlane posiadają gniazda umożliwiające bezpieczne podpięcie sprzętów elektrycznych lub elektronicznych do źródła zasilania. Gniazda te obsługują moc nominalną 230V lub 400V, jednofazowe lub trójfazowe. Rozdzielnice tego typu muszą posiadać szereg zabezpieczeń, ponieważ chronią instalację elektryczną przed zwarciami i przepięciami. W skład tych zabezpieczeń wchodzą wyłączniki prądowe, ograniczniki przepięć, a także aparatura pomiarowa, sygnalizacyjna, sterownicza, rozdzielająca i zabezpieczająca. Można powiedzieć, że rozdzielnice budowlane są urządzeniami, dzięki którym można tymczasowo stworzyć sieć elektryczną. Mogą posiadać dodatkowe funkcje i systemy. Rozdzielnice budowlane różnią się od siebie budową, sposobem montażu, wyposażeniem oraz zastosowaniem.
Możemy wyróżnić rozdzielnice stacjonarne oraz mobilne
Rozdzielnice stacjonarne są większe, posiadają wiele gniazd, montuje się je do ścian lub słupów, a także do fundamentów. Stosuje się je do obsługi rozbudowanych sieci energetycznych. Dzięki nim można obsługiwać wiele urządzeń elektrycznych jednocześnie. Idealnie sprawdzają się przy budowie obiektów wielkopowierzchniowych oraz przy organizacji dużych scen plenerowych. To urządzenia, dzięki którym można zgromadzić i rozdzielić energię elektryczną na poszczególne obwody. Posiadają obwody sterowania, przekaźniki i zabezpieczenia. Dzięki nim można kontrolować i zarządzać energią elektryczną. Wykorzystuje się je w przemyśle, budownictwie, infrastrukturze, usługach publicznych i wielu innych branżach. Tego typu urządzenia muszą spełniać kryteria bezpieczeństwa regulowane ustawami prawnymi.
Rozdzielnice mobilne to urządzenia mniejsze gabarytowo, przenośne. Dobrze jest korzystać z nich na mniejszych placach budowy czy przy remontach. Są skonstruowane tak, by były wygodne w transporcie, zazwyczaj posiadają rączkę i kilka gniazd. Idealnie sprawdzą się w halach produkcyjnych, garażach, warsztatach. Takie skrzynki są w pełni okablowane i gotowe do użytku. Zasilane mogą być jednofazowo lub trójfazowo. Wszystko zależy od okoliczności i potrzeb.
Wyposażenie rozdzielnicy jest bardzo ważne, to od niego zależy prawidłowa praca instalacji. Niektóre rozdzielnice wyposażone są w licznik energii. Jest on urządzeniem pozwalającym na pomiar zużycia prądu. To dzięki niemu łatwo jest się rozliczyć z kosztów poboru energii elektrycznej przez wykonawców lub podwykonawców danego projektu. Rozdzielnice wyposażone w licznik energii elektrycznej, który wskazuje, jaka ilość energii elektrycznej została wykorzystana, pobrana przez odbiorniki zasilane z danej rozdzielnicy, są bardzo pomocne w organizacji i wykonaniu prac budowlanych czy remontowych.
Tworzywa, z jakiego wykonywane są rozdzielnice budowlane, muszą być trwałe i odporne na wszelkie uszkodzenia, niekorzystne warunki pogodowe oraz promieniowanie UV. Obudowy rozdzielcze tworzy się z materiałów termoutwardzalnych, metalu lub aluminium. Obudowy mogą być zrobione z żywicy poliestrowej z domieszką włókna szklanego lub masy, która zapewnia idealną ochronę przed działaniem wysokich temperatur, iskier czy środków chemicznych. Tworzywa są samogasnące i ognioodporne. Te lekkie materiały stosuje się na ogół w obudowach rozdzielnic mobilnych, zaś metalowe, cięższe obudowy sprawdzą się w modelach stacjonarnych. Odpowiedni model rozdzielnicy musi być szczelny i powinien spełniać określone normy IP, chroniące przed dostępem wody czy pyłu. Bardzo ważnym aspektem jest także odpowiednia ilość gniazd. Te gniazda mogą być standardowe, o napięciu 230V, lub siłowe 400V. Posiadają oddzielne bezpieczniki i wyłączniki, dzięki czemu można swobodnie korzystać z poszczególnych sekcji sieci elektrycznej. Zaciski przyłączeniowe są kolejnym elementem eRBetki, stosuje się je na przewody neutralne i ochronne. Od tych zacisków wyprowadza się przewody do wyłącznika różnicowoprądowego, potem napięcie jest rozprowadzane na wyłączniki nadprądowe, następnie płynie do odpowiednich odbiorników. Przewody ochronne są poprowadzone do gniazd i nie mogą zostać przerwane.
Zabezpieczenia prądowe są bardzo ważnym elementem każdej rozdzielnicy. Wyłącznik nadprądowy to podstawa. Chroni obwody przed przeciążeniem, w krytycznym momencie odcinając dopływ prądu. Jego potoczne określenia to korek, eska, bezpiecznik, es. Przewodzi prąd znamionowy i reaguje w chwili wystąpienia przeciążenia lub zwarcia w danym obwodzie. Wyłączniki różnicowoprądowe służą do ochrony przeciwporażeniowej. Ograniczniki przepięć to kolejne zabezpieczenie, zaprojektowane do ochrony sprzętów i instalacji przed wyładowaniami atmosferycznymi. Wyłącznik główny jest niezbędnym zabezpieczeniem. Zamki umiejscowione na drzwiczkach rozdzielnicy są konieczne, chronią przed dostaniem się osób niepożądanych do wnętrza rozdzielnicy.
Jaką eRBetkę wybrać?
Przy wyborze rozdzielnicy budowlanej trzeba zastanowić się, ile gniazd i o jakiej mocy będzie nam potrzebnych. Czy będą one jednofazowe, czy trójfazowe. Należy pomyśleć o odpowiednich zabezpieczeniach i stopniu ochrony IP. Warto poradzić się specjalistów, jaki model wybrać. Hurtownia Elektryczna Elprice.pl poleca szeroką gamę rozdzielnic budowlanych znanej marki F-elektro. Nasza oferta jest obszerna i z pewnością znajdą Państwo odpowiedni model rozdzielnicy, dopasowany do indywidualnych potrzeb. Służymy fachowym doradztwem i pomocą w wyborze odpowiednich produktów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą sprzedażową już dziś. W naszym asortymencie znajdą Państwo rozdzielnice Lago, Kombi, Caja, Horizontal, Vertical, Forte, Bico, Polybox, Parma, Lido, Legato, Femo, Ulisse. Kolejną firmą godną polecenia jest produkująca rozdzielnice od wielu lat marka Emiter.
Niewątpliwym atutem rozdzielnic budowlanych jest ich różnorodność, bezpieczeństwo użytkowania, funkcjonalność i możliwość przenoszenia ich w dowolne miejsce. To wygodne, tymczasowe rozwiązanie cieszy się dużą popularnością. Głównym zadaniem rozdzielnicy budowlanej jest rozdział energii elektrycznej.
Montaż rozdzielnicy to zadanie wymagające wiedzy i precyzji, ponieważ rozdzielnice budowlane to wiele modeli i zastosowań. Technologia działania jest różna. Należy prawidłowo połączyć obwody i zabezpieczenia. Powinien o to zadbać fachowiec z uprawnieniami, gdyż błędne podłączenie rozdzielnicy może skutkować awarią, uszkodzeniem urządzeń lub doprowadzić do pożaru. Sposób montażu gniazd może się różnić, a liczba gniazd daje nam wiele możliwości działania – mogą one być montowane pod osłoną lub na zewnątrz rozdzielnicy.
Rozdzielnice budowlane stanowią szczególną gałąź rozdzielnic elektrycznych. Są one stworzone do pracy w trudnych warunkach, na zewnątrz, przy dużym zapyleniu bądź zawilgoceniu, w niskich lub wysokich temperaturach i promieniowaniu UV. Dzięki swej mobilności i trwałości świetnie sprawdzają się tam, gdzie zwykła rozdzielnica nie dałaby rady. Zapewniają wysoki stopień bezpieczeństwa. Rozdzielnice mogą być nieuzbrojone lub uzbrojone. Modeli jest wiele, jednym z ciekawszych jest wisząca rozdzielnica elektryczna z przyłączem wodnym bądź pneumatycznym marki F-elektro, modelu Aqua IP65. Dzięki takim konstrukcjom można podpiąć wszelkie media, jakie są niezbędne na placu budowy, pod jedno urządzenie. Rozdzielnice budowlane muszą posiadać pełne okablowanie oraz odpowiednie wyposażenie i zabezpieczenia chroniące przed przepięciami i porażeniem prądowym. Powinny posiadać dokumentację techniczną. Podlegają one pomiarom przez uprawnionych elektryków. Ważną kwestią jest ich solidność i odpowiednie wykorzystanie. To gwarantuje sukces i zadowolenie z efektów pracy instalacji. Polecamy korzystać z pewnych i sprawdzonych urządzeń, których jakość jest potwierdzona certyfikatami. Warto zapoznać się z produktami oferowanymi w naszym e-sklepie Elprice.pl. To wygodne i szybkie rozwiązanie dla każdego.